Wcześniak idzie do domu

Konsultacja merytoryczna tekstu:
dr n. med. Krystyna Bober-Olesińska,
Kierownik Oddziału Neonatologicznego
Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego
w Warszawie. 

Po długim czasie spędzonym w szpitalu, w końcu rodzice mogą zabrać swoje maleństwo do domu. Wymaga to dużych przygotowań nowego otoczenia, zadbania o odpowiednią temperaturę i zestaw artykułów pielęgnacyjnych.

Długość pobytu dziecka w szpitalu zależy od wielu czynników i nie można jednoznacznie określić, ile będzie to trwało, ale pewne rokowania mogą dać tydzień, w którym dziecko przyszło na świat, jego urodzeniowa masa ciała oraz pojawiające się powikłania. Dziecko zostaje wypisane do domu, kiedy lekarz oceni jego zdolności zapewniające mu bezpieczny pobyt w domu, a więc to, czy nie ma bezdechów, czy rodzice potrafią sprawnie karmić, czy prawidłowo utrzymuje temperaturę w łóżeczku i czy prawidłowo rośnie.

Moment, w którym wcześniak może być wypisany ze szpitala jest niezwykle emocjonujący. Z jednej strony pojawia się – radość, ale z drugiej – strach wynikający z niepewności o podołanie opiece nad tak kruchą istotą. Rodzice nie są jednak zostawieni sami sobie – otrzymują listę zaleceń dotyczącą samodzielnej opieki nad dzieckiem, która obejmuje: karmienie, podawanie odpowiednich leków, mycie oraz codzienną pielęgnację, a także informację o niezbędnych konsultacjach ze specjalistami, m.in. okulistą, neurologiem, audiologiem i ortopedą.

W dniu wypisu dziecka rodzice powinni otrzymać:

  1. Wykaz specjalistycznych konsultacji, na które powinien umówić się rodzic ze swoim dzieckiem (np. okulista, neurolog, audiolog, kardiolog i inni, w zależności od tego, z jakimi powikłaniami urodziło się dziecko).
  2. Dokładne zalecenia dotyczące żywienia dziecka, podawania leków i witamin.
  3. Informacje o obowiązkowych i zalecanych szczepieniach.
  4. Instrukcje dotyczące zasad pielęgnacji dziecka.
  5. Instrukcje dotyczące urządzenia pokoju (miejsca) dla dziecka, zasad układania go w czasie snu i czuwania.
  6. Informacje dotyczące opieki społecznej (gdy jest konieczna).

Zmiana środowiska ze szpitalnego na domowy może być stresująca dla malucha, dlatego na miejscu trzeba zadbać o zniwelowanie nieprzyjemnych bodźców, do których należą m.in.: hałas, pośpiech i tłok.

Zapas pieluch, meble i środki pielęgnacyjne dla dzieci są niezbędne w domu, do którego ma przybyć nowy członek rodziny. Do pielęgnacji wcześniaków najlepiej wybierać środki hipoalergiczne i ubranka z bawełny.

Kąpanie wcześniaka powinno odbywać się w małej wanience. Mniejsza wanna ułatwia kąpiel nie tylko rodzicowi, ale sprawia, że maluszek czuje się bezpieczniej. Nie trzeba kąpać malucha codziennie, ale po każdej kąpieli należy pilnować, aby dziecko się nie wychłodziło. Dlatego po wyjęciu z wody należy maluszka owinąć w ręcznik lub kocyk, przy czym muszą być z niedrażniącej go tkaniny. Dziecko należy osuszać poprzez delikatne dotykanie ciała.

Ponieważ dzieci mają problem z utrzymaniem ciepła trzeba pilnować, aby w domu panowała odpowiednia dla niego temperatura. Można sprawdzić, czy dziecko nie zmarzło dotykając go w stopy lub w kark.

Jeżeli na długo przed porodem rodzice kupili łóżeczko, nie oznacza to, że będzie przez długi czas niepotrzebne. Wręcz przeciwnie – wcześniak powinien spać sam, ponieważ w łóżku rodziców może zostać niechcący przygnieciony, co dla takiego maluszka jest niebezpieczne. Ze względów bezpieczeństwa i praktycznych łóżeczko powinno stać w pokoju u rodziców. Dziecko co najmniej dwukrotnie budzi się w nocy żeby zjeść, ponadto wcześniaki są w grupie ryzyka dzieci narażonych na SIDS, czyli tzw. śmierć łóżeczkową. W celu zabezpieczenia przed SIDS należy zawsze układać dziecko na plecach. Na brzuchu i na bokach tylko wtedy, gdy ktoś równocześnie obserwuje dziecko.

Dobrze dostosowane wnętrze to tylko połowa sukcesu, aby ułatwić wcześniakowi rozwój. Największe znaczenie ma jednak kontakt z rodzicami, których bliskość jest dla niego niezbędna. Częste przytulanie, kangurowanie, mówienie do dziecka ułatwi jego przysposobienie do otoczenia i załagodzi stres związany z nowymi bodźcami.

PL-SYNA-190037

Przeczytaj także

Lista ośrodków realizujących program profilaktyki zakażeń RSV

3 1 2 1 1 1 2 1 1 1 4 1 1 1 2 1 2 1 1 1 1 3 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 2 1 2 1 3 3 1
KOSZALIN DOLNOŚLĄSKIE 3 1 1 1 KUJAWSKO- POMORSKIE 1 1 ŁÓDZKIE 2 LUBELSKIE 1 1 2 LUBUSKIE 1 1 1 MAŁOPOLSKIE 2 1 2 1 0 MAZOWIECKIE WARSZAWA RADOM PŁOCK OPOLSKIE 1 PODKARPACKIE 1 3 PODLASKIE 1 1 POMORSKIE 2 1 1 ŚLĄSKIE CZĘSTOCHOWA 1 1 1 1 2 OLSZTYN ELBLĄG 1 1 POZNAŃ OSTRÓW WIELKOPOLSKI 1 3 SZCZECIN 1 1KLIKNIJ WYBRANE WOJEWÓDZTWO, ABY WYŚWIETLIĆ OŚRODKI ZNAJDUJĄCE SIĘ W POBLIŻU