Konsultacje specjalistyczne

Konsultacja merytoryczna tekstu:
dr n. med. Krystyna Bober-Olesińska,
Kierownik Oddziału Neonatologicznego
Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego
w Warszawie. 

Wcześniak w szpitalu znajduje się pod stałą obserwacją lekarzy, a rodzice mogą liczyć na bezpośrednią pomoc personelu medycznego. Kiedy stan malucha jest stabilny, lekarz wypisuje go do domu, co nie oznacza, że wcześniak zakończył leczenie.

Dzieci, które przyszły na świat przedwcześnie, powinny pozostawać pod opieką licznych specjalistów – neonatologów, neurologów, okulistów, a niekiedy wymagają także pracy z fizjoterapeutami. Przez pierwsze pół roku kontrole odbywają się co dwa miesiące, a jeżeli nie ma niepokojących objawów, częstotliwość spotkań zostaje zmniejszona. Po siedmiu dniach od wypisu ze szpitala rodzice mają obowiązek zgłosić każdego noworodka do lekarza, który wyznaczy terminy u specjalistów.

Wcześniak znajduje się pod ścisłą obserwacją neurologa, który kontroluje rozwój układu nerwowego. Są to bardzo istotne wizyty, ponieważ wcześniaki są obciążone problemami neurologicznymi. Jeżeli nie ma niepokojących objawów i wskazań do wcześniejszego odbycia wizyty, lekarz POZ daje skierowanie do Poradni Neurologicznej. Neurolog kontroluje m.in. rozwój mózgu wykonując USG głowy. Jeżeli występują objawy świadczące o niewłaściwym rozwoju, neurolog daje skierowanie do Poradni Rehabilitacyjnej. Warto się do niej udać, żeby dowiedzieć się, jak wspomóc rozwój wcześniaka, dzięki prawidłowemu noszeniu, pielęgnacji i zabawom. Wpływa to nie tylko na rozwój ruchowy, ale także na pracę zmysłów.

Po ukończeniu 4. tygodnia życia każdy wcześniak poddawany jest obserwacji okulistycznej, ponieważ dzieci urodzone przedwcześnie zagrożone są retinopatią – chorobą niedojrzałej siatkówki, która może prowadzić do poważnych uszkodzeń wzroku bądź zupełnej ślepoty. To lekarz okulista decyduje o kolejnych wizytach. Wczesne wykrycie nieprawidłowości umożliwia szybkie rozpoczęcie leczenia, a co za tym idzie – uratowanie prawidłowego widzenia.

Jeszcze w szpitalu wcześniaki powinny mieć zbadany słuch kilka dni po porodzie, ale także po wypisie lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej powinien dać skierowanie na kontrolę audiologiczną. Tym bardziej, jeżeli wcześniak: urodził się z wadą wrodzoną głowy i szyi, jego masa urodzeniowa była niższa niż 1500 g., ocena wg skali Apgar wynosiła poniżej 4 w 1. minucie lub poniżej 6 w 5. minucie, był  hospitalizowany na Oddziale Intensywnej Terapii, mechanicznie wentylowany powyżej 5 dni, przyjmował leki otoksyczne, wykazywał oznaki niedosłuchu, miał jedną z infekcji: toksoplazmozę, różyczkę, cytomegalię, zakażenie wirusem opryszczki i in. lub jeśli w jego rodzinie wystąpiły wady słuchu.

W Poradni Preluksacyjnej ortopedzi dziecięcy wykonują USG stawów biodrowych, aby ocenić ich rozwój. Pierwsza wizyta, na którą skierowanie musi dać lekarz POZ, powinna odbyć się w 4 tygodniu wieku korygowanego. Bardzo dużym zagrożeniem jest dysplazja stawów biodrowych, która uniemożliwia im prawidłowy rozwój i polega na niewykształceniu się panewki udowej. Mówi się o niej także wtedy, gdy głowa kości udowej nie leży centralnie w panewce.

Dzieci z przepuklinami pachwinowymi i pępkowymi, wodniakami jąder, wadami tkanek miękkich i kości muszą odbyć wizytę w Poradni Chirurgicznej. Niektóre wcześniaki muszą odbyć konsultację w poradniach wysokospecjalizowanych, co zależy jednak od ich indywidualnych predyspozycji. Warto pilnować tych badań, a o dodatkowe pytać lekarza, ponieważ wcześniej wykryta wada daje większe szanse wyleczenia.

PL-SYNA-190036

Przeczytaj także

Lista ośrodków realizujących program profilaktyki zakażeń RSV

3 1 2 1 1 1 2 1 1 1 4 1 1 1 2 1 2 1 1 1 1 3 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 2 1 2 1 3 3 1
KOSZALIN DOLNOŚLĄSKIE 3 1 1 1 KUJAWSKO- POMORSKIE 1 1 ŁÓDZKIE 2 LUBELSKIE 1 1 2 LUBUSKIE 1 1 1 MAŁOPOLSKIE 2 1 2 1 0 MAZOWIECKIE WARSZAWA RADOM PŁOCK OPOLSKIE 1 PODKARPACKIE 1 3 PODLASKIE 1 1 POMORSKIE 2 1 1 ŚLĄSKIE CZĘSTOCHOWA 1 1 1 1 2 OLSZTYN ELBLĄG 1 1 POZNAŃ OSTRÓW WIELKOPOLSKI 1 3 SZCZECIN 1 1KLIKNIJ WYBRANE WOJEWÓDZTWO, ABY WYŚWIETLIĆ OŚRODKI ZNAJDUJĄCE SIĘ W POBLIŻU