Karmienie wcześniaków

Konsultacja merytoryczna tekstu:
dr n. med. Krystyna Bober-Olesińska,
Kierownik Oddziału Neonatologicznego
Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego
w Warszawie.

Prawidłowe karmienie dzieci urodzonych przedwcześnie ma ogromne znaczenie dla ich dalszego rozwoju. Pokarm ma dostarczać potrzebnych składników do organizmu. Najlepszym pożywieniem dla noworodków urodzonych przedwcześnie, zalecanym przez Światową Organizację Zdrowia oraz Towarzystwa Naukowe, jest mleko matki. Jeśli nie jest dostępne, wtedy zaleca się karmienie mieszankami dla wcześniaków.

Odruch ssania kształtuje się u dzieci ok. 32.-34 tygodnia życia płodowego, dlatego mniejsze wcześniaki nie mogą być karmione piersią – nie mają skoordynowanego odruchu ssania, połykania i oddychania. Najwcześniej urodzonym wcześniakom pokarm podaje się dożylnie. Te nieco starsze, których układ pokarmowy jest dostatecznie rozwinięty, mogą przyjmować pokarm poprzez sondę bezpośrednio do żołądka. Jest to czas, w którym rodzice są przygotowywani do karmienia dziecka. Personel instruuje jakie smoczki i butelki są najbardziej odpowiednie dla dzieci i jaka pozycja do karmienia jest najwygodniejsza zarówno dla dziecka, jak i matki. Pomimo że dziecko karmione jest za pomocą sondy, matka powinna regularnie odciągać pokarm, co pobudzi laktację i ułatwi karmienie piersią w przyszłości.

Próbę odciągnięcia mleka kobieta powinna podjąć już na sali porodowej, ponieważ nie da się przecenić wartości siary. Zawiera ona przede wszystkim immunoglobuliny stanowiące istotną pomoc dla niedojrzałego układu immunologicznego. Nawet jeżeli maluszek nie może nim być karmiony od razu, dzięki odpowiedniemu przechowaniu będzie mógł otrzymać je później. Najłatwiej użyć do tego laktatora elektrycznego, a pokarm umieszczać w specjalnych pojemniczkach, które można kupić w aptece (najpierw należy go wyparzyć). Od tego, kiedy mleko zostanie podane dziecku zależy sposób jego przechowywania. W temperaturze pokojowej może stać 4 godziny, w lodówce dzień, w zamrażalniku tydzień. Jeżeli kobieta ma problem z odciągnięciem pokarmu pomocne mogą okazać się ciepłe (nie gorące) okłady na piersi lub ich delikatny masaż. Negatywne emocje oraz stres nie wpływają korzystnie na odciąganie pokarmu – mogą nawet zahamować jego produkcję. Najważniejszym elementem mleka matki są jego pierwsze krople, tzw. siara najbardziej bogata w składniki odżywcze.

Po okresie, w którym wykształca się odruch ssania następuje próba przystawienia dziecka do piersi. Wymaga to dużej cierpliwości, ponieważ dziecku ciężko jest na początku skoordynować odruch ssania, połykania i oddychania. Mleko matki jest szczególnie ważne dla rozwoju wcześniaka – dzięki niemu dojrzewa błona śluzowa żołądka, a organizm otrzymuje przeciwciała i składniki odżywcze. Wcześniaki karmione mlekiem matki są bardziej odporne na infekcje oraz martwicze zapalenie jelit, ich funkcje poznawcze rozwijają się szybciej w porównaniu do dzieci karmionych pokarmem sztucznym.

W niektórych przypadkach sam pokarm może okazać się niedostateczny, wówczas lekarz podejmuje decyzję o wzbogaceniu go o inne składniki odżywcze. Najczęściej w szpitalu stosuje się wzmacniacze pokarmu kobiecego. Dodatkowo wcześniaki muszą zwykle otrzymywać żelazo oraz inne witaminy konieczne do leczenia niedokrwistości, a także witaminę D3.

PL-SYNA-190036

Przeczytaj także

Lista ośrodków realizujących program profilaktyki zakażeń RSV

3 1 2 1 1 1 2 1 1 1 4 1 1 1 2 1 2 1 1 1 1 3 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 2 1 2 1 3 3 1
KOSZALIN DOLNOŚLĄSKIE 3 1 1 1 KUJAWSKO- POMORSKIE 1 1 ŁÓDZKIE 2 LUBELSKIE 1 1 2 LUBUSKIE 1 1 1 MAŁOPOLSKIE 2 1 2 1 0 MAZOWIECKIE WARSZAWA RADOM PŁOCK OPOLSKIE 1 PODKARPACKIE 1 3 PODLASKIE 1 1 POMORSKIE 2 1 1 ŚLĄSKIE CZĘSTOCHOWA 1 1 1 1 2 OLSZTYN ELBLĄG 1 1 POZNAŃ OSTRÓW WIELKOPOLSKI 1 3 SZCZECIN 1 1KLIKNIJ WYBRANE WOJEWÓDZTWO, ABY WYŚWIETLIĆ OŚRODKI ZNAJDUJĄCE SIĘ W POBLIŻU