Monitory nie są straszne – dbają o bezpieczeństwo Waszych dzieci

Konsultacja merytoryczna tekstu:
dr n. med. Krystyna Bober-Olesińska,
Kierownik Oddziału Neonatologicznego
Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego
w Warszawie

Wchodząc pierwszy raz na Oddział Intensywnej Terapii Noworodka (OITN) można czuć zdziwienie, zagubienie i stres. To świat, z którym jedynie niewielka liczba osób miała do czynienia – pełen monitorów, kabelków, rurek i innych urządzeń, do których podłączony jest wcześniak.

Wszystko dlatego, że dziecko w pierwszych dniach życia wymaga intensywnego nadzoru medycznego, a najważniejsze życiowe parametry muszą być cały czas kontrolowane. Aparatura sprawdza ciśnienie tętnicze, czynność serca oraz saturację, czyli wysycenie krwi tętniczej tlenem. Poza tym muszą być stworzone warunki najbardziej zbliżone do tych, które są w brzuchu mamy. Dlatego wcześniaki leżą w inkubatorach, które zapewniają im odpowiednią temperaturę i wilgotność.

Urządzenia, które mogą być stosowane do leczenia dziecka:

  • INKUBATOR – stwarza dziecku odpowiednie warunki, niezbędne do jego prawidłowego rozwoju i wzrostu. Zadaniem inkubatora jest wytworzenie i utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności;
  • RESPIRATOR – urządzenie do zapewnienia prawidłowego oddychania;
  • PULSOKSYMETR – urządzenie służące do pomiaru saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem;
  • KARDIOMONITOR – urządzenie służące do monitorowania czynności serca;
  • POMPA INFUZYJNA – służy do podawania leków, płynów i żywienia dożylnego;
  • KROPLÓWKA – jest to albo roztwór zawierający składniki odżywcze, albo płyn nawadniający podawany dożylnie;
  • Urządzenia do pomiaru ciśnienia krwi.

W dyżurce pielęgniarek jest stały podgląd na monitory znajdujące się na oddziale, dzięki czemu mogą one natychmiast reagować na nieprawidłowe wartości mierzonych parametrów.

Wartości, jakie powinny pojawiać się na urządzeniach, są różne dla każdego dziecka.  Zależą od doby życia dziecka, a także od jego stanu zdrowia. Interpretacją wyników wszystkich parametrów zajmują się lekarze i pielęgniarki.

PL-SYNA-190039

Przeczytaj także

Lista ośrodków realizujących program profilaktyki zakażeń RSV

3 1 2 1 1 1 2 1 1 1 4 1 1 1 2 1 2 1 1 1 1 3 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 2 1 2 1 3 3 1
KOSZALIN DOLNOŚLĄSKIE 3 1 1 1 KUJAWSKO- POMORSKIE 1 1 ŁÓDZKIE 2 LUBELSKIE 1 1 2 LUBUSKIE 1 1 1 MAŁOPOLSKIE 2 1 2 1 0 MAZOWIECKIE WARSZAWA RADOM PŁOCK OPOLSKIE 1 PODKARPACKIE 1 3 PODLASKIE 1 1 POMORSKIE 2 1 1 ŚLĄSKIE CZĘSTOCHOWA 1 1 1 1 2 OLSZTYN ELBLĄG 1 1 POZNAŃ OSTRÓW WIELKOPOLSKI 1 3 SZCZECIN 1 1KLIKNIJ WYBRANE WOJEWÓDZTWO, ABY WYŚWIETLIĆ OŚRODKI ZNAJDUJĄCE SIĘ W POBLIŻU