Jak pomóc dziecku na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka i Oddziale Patologii Noworodka?

Konsultacja merytoryczna tekstu:
dr n. med. Krystyna Bober-Olesińska,
Kierownik Oddziału Neonatologicznego
Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego
w Warszawie.

Rodzice wcześniaków od samego początku pełnią bardzo ważną rolę w procesie leczenia i prawidłowego rozwoju dziecka. Najlepiej, jeśli mogą być obecni od pierwszych chwil życia na oddziale i współpracować z personelem medycznym. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie rodzi się dziecko i na jaki oddział trafia.

Aby móc pomóc swojemu dziecku przede wszystkim od początku zapoznajcie się z personelem medycznym – lekarzem prowadzącym i pielęgniarkami, którzy będą się nim zajmować. Starajcie się we wszystkim uczestniczyć, oczywiście pozwalając lekarzom i pielęgniarkom na wykonywanie niezbędnych czynności. Zapoznajcie się także z oddziałem – jego rozmieszczeniem oraz zasadami, jakie na nim panują.

Rola rodziców w procesie leczniczym wcześniaka jest ogromna. Chodzi tu zarówno o aspekt psychologiczny, jak i o aspekt fizjologiczny. Bardzo istotne dla rozwoju dziecka jest karmienie mlekiem matki, które dla wcześniaka jest jak lek i ma ogromny wpływ na jego rozwój.  Badania wskazują, że wcześniaki żywione mlekiem matki są mniej narażone na infekcje i martwicze zapalenie jelit. Rozwój funkcji poznawczych w wieku późniejszym jest lepszy u dzieci karmionych mlekiem matki, w porównaniu do dzieci karmionych sztuczną mieszanką. Dlatego bardzo ważne jest utrzymanie laktacji. W wielu szpitalach można porozmawiać na ten temat z doradcą laktacyjnym.

Od początku starajcie się w miarę możliwości uczestniczyć w czynnościach, którym poddawany jest wcześniak – pielęgnacja, przewijanie, karmienie, kangurowanie. Ustalcie z lekarzami i pielęgniarkami, w jakich czynnościach i kiedy będziecie mogli uczestniczyć.

Najważniejsze, co może otrzymać od Was dziecko, które leży w szpitalu, a czego nie jest w stanie dostać od nikogo innego, to wasza miłość, czułość i bliskość.  Bardzo ważna jest sama Wasza obecność obok dziecka, głos, dotyk. Pamiętajcie, że noworodek woli delikatny, ale pewny dotyk niż głaskanie, które go łaskocze i wcale nie uspokaja. Starajcie się w miarę możliwości spędzać jak najwięcej czasu ze swoim dzieckiem. Mówcie do niego, czytajcie, opowiadajcie bajki, nućcie piosenki – to wszystko wpływa na jego prawidłowy rozwój.

PL-SYNA-190039

Przeczytaj także

Lista ośrodków realizujących program profilaktyki zakażeń RSV

3 1 2 1 1 1 2 1 1 1 4 1 1 1 2 1 2 1 1 1 1 3 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 2 1 2 1 3 3 1
KOSZALIN DOLNOŚLĄSKIE 3 1 1 1 KUJAWSKO- POMORSKIE 1 1 ŁÓDZKIE 2 LUBELSKIE 1 1 2 LUBUSKIE 1 1 1 MAŁOPOLSKIE 2 1 2 1 0 MAZOWIECKIE WARSZAWA RADOM PŁOCK OPOLSKIE 1 PODKARPACKIE 1 3 PODLASKIE 1 1 POMORSKIE 2 1 1 ŚLĄSKIE CZĘSTOCHOWA 1 1 1 1 2 OLSZTYN ELBLĄG 1 1 POZNAŃ OSTRÓW WIELKOPOLSKI 1 3 SZCZECIN 1 1KLIKNIJ WYBRANE WOJEWÓDZTWO, ABY WYŚWIETLIĆ OŚRODKI ZNAJDUJĄCE SIĘ W POBLIŻU