Przetrwały przewód tętniczy (przewód Botalla)

Konsultacja merytoryczna tekstu:
dr n. med. Krystyna Bober-Olesińska,
Kierownik Oddziału Neonatologicznego
Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego
w Warszawie

Przewód tętniczy (zwany również przewodem tętniczym Botalla) w życiu płodowym jest naczyniem łączącym pień płucny z łukiem aorty. Jego rola polega na zmniejszaniu przepływu krwi przez nie biorące udziału w oddychaniu płuca. Wszystkie noworodki rodzą się z drożnym przewodem tętniczym, który po przejęciu funkcji oddychania przez płuca, powinien się samoistnie zamknąć. Tak się dzieje w większości przypadków w ciągu kilku dni. Jeżeli jednak do tego nie dojdzie mówimy o przetrwałym lub drożnym przewodzie tętniczym (ang. patent ductus arteriosus – PDA). U dzieci urodzonych przedwcześnie ryzyko, że tak się stanie jest większe niż u dzieci urodzonych w terminie i wzrasta wraz z obniżaniem się wieku płodowego.

Drożny przewód tętniczy sprawia, że dodatkowa objętość krwi, zamiast do krążenia systemowego, dostaje się do krążenia płucnego oraz ośrodkowego układu nerwowego, kończyn górnych. Następstwem takich zmian może być nasilenie zaburzeń oddychania, a nawet zwiększenie ryzyka krwawienia z płuc i niewydolności krążenia.

Rozpoznanie stawia się na podstawie badania ultrasonograficznego serca, czyli echokardiografii.

W przypadku podjęcia decyzji o leczeniu, u większości dzieci podejmuje się próbę leczenia farmakologicznego. Jeśli takie leczenie jest nieskuteczne lub istnieją przeciwskazania do jego stosowania, wtedy pacjenta kwalifikuje się do leczenia operacyjnego.

PL-SYNA-190040

Przeczytaj także

Lista ośrodków realizujących program profilaktyki zakażeń RSV

3 1 2 1 1 1 2 1 1 1 4 1 1 1 2 1 2 1 1 1 1 3 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 2 1 2 1 3 3 1
KOSZALIN DOLNOŚLĄSKIE 3 1 1 1 KUJAWSKO- POMORSKIE 1 1 ŁÓDZKIE 2 LUBELSKIE 1 1 2 LUBUSKIE 1 1 1 MAŁOPOLSKIE 2 1 2 1 0 MAZOWIECKIE WARSZAWA RADOM PŁOCK OPOLSKIE 1 PODKARPACKIE 1 3 PODLASKIE 1 1 POMORSKIE 2 1 1 ŚLĄSKIE CZĘSTOCHOWA 1 1 1 1 2 OLSZTYN ELBLĄG 1 1 POZNAŃ OSTRÓW WIELKOPOLSKI 1 3 SZCZECIN 1 1KLIKNIJ WYBRANE WOJEWÓDZTWO, ABY WYŚWIETLIĆ OŚRODKI ZNAJDUJĄCE SIĘ W POBLIŻU