Niedokrwistość

Konsultacja merytoryczna tekstu:
dr n. med. Krystyna Bober-Olesińska,
Kierownik Oddziału Neonatologicznego
Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego
w Warszawie

Niedokrwistość, czyli anemia (ang. anemia) występuje wtedy, gdy w krwi jest zbyt mało czerwonych krwinek lub znajduje się w nich za mało hemoglobiny. Hemoglobina to białko zawierające żelazo, które dostarcza tlen do komórek i tkanek. Zbyt mała ilość krwinek czerwonych powoduje niedobór tlenu, co objawia się bladością, zmniejszoną aktywnością, zwiększoną sennością, trudnościami w karmieniu, zbyt wolnym lub całkowitym brakiem przyrostu masy ciała. U wcześniaków następstwa niedokrwistości mogą być jeszcze groźniejsze: mogą nasilić się zaburzenia oddychania, ponownie pojawić bezdechy, przyspieszyć czynność serca. Utrzymująca się niedokrwistość może prowadzić do zaburzeń wzrastania oraz zaburzeń rozwoju umysłowego i ruchowego.

U wcześniaków niedokrwistość jest najczęściej występującym zaburzeniem wynikającym z niedoboru jednego składnika. Niedokrwistość wcześniaków (ang. anemia of prematurity) jest bardziej nasilona niż u noworodków urodzonych o czasie i wymaga leczenia. Spowodowana jest zarówno mniejszymi, wynikającymi z krótszego czasu trwania ciąży, zapasami żelaza, jak i zmniejszonym w stosunku do potrzeb tworzeniem nowych krwinek czerwonych oraz zwiększoną utratą krwi wynikającą z częstego wykonywania badań laboratoryjnych. W czasie leczenia w szpitalu monitoruje się stężenie krwinek czerwonych poprzez wykonywanie morfologii z częstością dostosowaną do stanu ogólnego dziecka. Kontrole są również konieczne po wypisie do domu.

W leczeniu stosuje się przede wszystkim suplementację żelaza. U części pacjentów konieczne jest dodatkowo podawanie domięśniowe hormonu – erytropoetyny. W sytuacji kiedy objawy niedokrwistości są bardzo nasilone wykonuję się transfuzję krwinek czerwonych.

PL-SYNA-190040

Przeczytaj także

Lista ośrodków realizujących program profilaktyki zakażeń RSV

3 1 2 1 1 1 2 1 1 1 4 1 1 1 2 1 2 1 1 1 1 3 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 2 1 2 1 3 3 1
KOSZALIN DOLNOŚLĄSKIE 3 1 1 1 KUJAWSKO- POMORSKIE 1 1 ŁÓDZKIE 2 LUBELSKIE 1 1 2 LUBUSKIE 1 1 1 MAŁOPOLSKIE 2 1 2 1 0 MAZOWIECKIE WARSZAWA RADOM PŁOCK OPOLSKIE 1 PODKARPACKIE 1 3 PODLASKIE 1 1 POMORSKIE 2 1 1 ŚLĄSKIE CZĘSTOCHOWA 1 1 1 1 2 OLSZTYN ELBLĄG 1 1 POZNAŃ OSTRÓW WIELKOPOLSKI 1 3 SZCZECIN 1 1KLIKNIJ WYBRANE WOJEWÓDZTWO, ABY WYŚWIETLIĆ OŚRODKI ZNAJDUJĄCE SIĘ W POBLIŻU