Poród przedwczesny różni się od porodu, który odbywa się o czasie. Wszystko dzieje się bardzo szybko.  W przypadku bardzo niedojrzałych i chorych dzieci kontakt mamy z dzieckiem może być bardzo krótki, czasem jest to tylko dotknięcie, ponieważ następuje szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia. U niektórych wcześniaków od pierwszych minut życia może być konieczne stosowanie wsparcia oddechu. Wtedy bezpośrednio w bloku porodowego noworodek przenoszony jest do Oddziału Intensywnej Terapii (OITN) lub Patologii Noworodka (OPN).

Noworodki urodzone przed czasem szybko tracą ciepło. Ochrona przed wyziębieniem jest niezwykle istotna, ponieważ wyziębienie organizmu może dodatkowo nasilać istniejące już problemy z oddychaniem i utrzymaniem prawidłowego ciśnienia krwi. Najbardziej niedojrzałe noworodki, w celu zapobiegania utracie ciepła od razu po urodzeniu wkładane są do plastikowych worków. U niektórych wystarczy osuszenie i szybkie zawinięcie we wcześniej przygotowane pieluszki lub kocyk. Konieczne jest też założenie czapeczki, ponieważ głowa noworodka w stosunku do powierzchni całego ciała jest duża, co dodatkowo zwiększa utratę ciepła.

Do czasu, kiedy dziecko nauczy się prawidłowo regulować temperaturę ciała, co u najmniejszych wcześniaków może trwać nawet kilka tygodni, musi przebywać w specjalnym urządzeniu nazywanym inkubatorem.

Konsultacja merytoryczna tekstu: dr n. med. Krystyna Bober-Olesińska, Klinika Neonatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie.

WIĘCEJ INFORMACJI

MAPA OŚRODKÓW ZDROWIA

Znajdź specjalistyczną przychodnię w Twojej okolicy.

VADEMECUM

Poznaj różne ciekawe pojęcia związane z wychowywaniem wcześniaka..