Jeżeli rodzic nie jest pewien, kiedy wybrać się z wcześniakiem na pierwszy spacer, powinien zapytać o to lekarza prowadzącego, ponieważ możliwość pójścia na spacer zależy od wielu czynników. Do najważniejszych zalicza się: stan zdrowia maluszka, umiejętność utrzymania ciepła oraz pora roku. Obowiązkowe jest także odpowiednie przygotowanie.

Dziecko powinno być stopniowo przyzwyczajane do powietrza i warunków panujących na zewnątrz poprzez tzw. „werandowanie”. Trzeba je ciepło ubrać – obowiązkowo cieplejsze bluzeczki, czapeczka i rękawiczki, a w okresie jesienno-zimowym także kombinezon lub kurteczka. Następnie umieścić dziecko w wózku przy otwartym oknie. Maluszek będzie stopniowo przyzwyczajał się do niższej temperatury, a także do swojego wózka. Takie zabiegi powinny trwać przez kilka dni, po których – jeżeli pogoda na to pozwoli – można zabrać go na pierwszy spacer. Na pierwszą przechadzkę rodzic powinien wybrać dzień słoneczny, najlepiej środkową część dnia, ponieważ właśnie wtedy jest najcieplej. Kiedy temperatura jest niższa niż minus 10 stopni lub kiedy jest bardzo wietrznie, należy zrezygnować ze spaceru, głównie dlatego, że maluszek ma problem z utrzymaniem ciepła i łatwo się wychładza. Do pogody dostosowana powinna być także długość spaceru. Pierwsze przechadzki nie powinny być dłuższe niż pół godziny, potem stopniowo można zwiększać ich czas. Jeżeli na zewnątrz jest zimno, a dziecko trzeba np. zawieźć na kontrolę do lekarza, neleży go ciepło ubrać i przenieść do samochodu. Przez pierwszych kilka tygodni rodzice muszą unikać miejsc zaludnionych. Związane jest to nie tylko z ryzykiem infekcji, ale także zwiększonymi szansami na występowanie czynników mogących podrażnić maluszka. Tymi czynnikami są przede wszystkim: dym tytoniowy, zapach mocnych perfum, a także spaliny.

Jednym z największych problemów, który może być przeciwskazaniem do spacerów jest problem z utrzymaniem odpowiedniej temperatury. Ciepło ucieka przez główkę. Dziecko ma większą w stosunku do powierzchni ciała głowę i dlatego  zakładanie czapki jest jednym ze sposobów zapewnienia prawidłowej temperatury. To, czy maluszkowi nie jest za ciepło lub za gorąco można w łatwy sposób sprawdzić poprzez dotknięcie jego karku. Tak samo niebezpieczne jest zmarznięcie, jak i przegrzanie.

Konsultacja merytoryczna tekstu: dr n. med. Krystyna Bober-Olesińska, Klinika Neonatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie.

WIĘCEJ INFORMACJI

MAPA OŚRODKÓW ZDROWIA

Znajdź specjalistyczną przychodnię w Twojej okolicy.

VADEMECUM

Poznaj różne ciekawe pojęcia związane z wychowywaniem wcześniaka..